Rok 2022

Rok 2022 odštartoval tichúčko, ani by nikto z nás nepovedal, že to bude najúspešnejší rok od zrodu Divadelného Sveta.

 

Na svetlo sveta vyšla naša práca ešte z konca roka 2022. Rozhovory do médií skrz dlhotrvajúcemu zatvoreniu kultúry a promo k pesničke Svet divadelný.

Vydali sme audiorozprávku Ľubka a Kovovlad.

Pripisujeme to skôr náhode, ale tá chcela, že týždeň po našej kritike neotvoreniu kultúry sa kultúra napokon otvára a s tým začíname hrať na prvých kultúrnych udalostiach.

 

V divadle Kontra účinkuje Peter Olejár už vo februárových predstaveniach kultovej komédie Poručík z Inishmore.

 

Divadelný Svet ako taký sa dočká dvojnásobnej radosti z otvorenia turistickej sezóny v Levoči kde sa prezentujeme Ohňovou – Led Show.

O pár dni absolvujeme vo vydarenej premiére našu produkciu Fašiangový sprievod, ktorý do víru tanca a zábavy vtiahne celé mesto Levoča.

 

Sprievod pozostáva zo živej kapely, hrajúcej ľudové fašiangové piesne, folklórnej speváčke a tanečnici, lesných víl, choduliara sekeráša, symbol fašiangov Turoňa, ujka Huncúta (chrlič ohňa, žonglovanie) a deda Igríca (choduliar).

V marci sa nám prvýkrát za existenciu Divadelného Sveta stalo, že na leto je náš kalendár naplnený takmer na 90% a počet predstavení prevyšuje ostatné roky. Preto pilne pripravujeme skúšaním či kostýmami naše produkcie.

 

Stretávame sa s rôznymi manažérmi a dohadujeme spolupráce až do konca roka.

 

Hráme pre stredné školy naše divadelné predstavenia pre násťročných.

Na foto s manažérom Dominikom Ličákom a legendárnym DJ Pepom.

V tom čase nás viackrát odvysiela FUN rádio, ktoré si do svojho zábavného cyklu Zdena z Popradu vyberá nášho Eda Drewa.

Na začiatku Apríla sa stála veľká vec pre Divadelný Svet. Edo Drewo uvádza na svetlo sveta aj svojho brata Eka Drewa. Promo fotenie a video materiál zbierame na mieste, odkiaľ Edo Drewo pochádza – v srdci Slanských vrchov.

Letnú sezónu sme oficiálne zahájili 29. Apríla predstavením v Spišskej Novej Vsi v rámci Dňa Zeme, Edom Drewom a Vílou Ivkou. Následne sa odštartovala séria predstavení Eda Drewa a Lesných Víl. Košice Alpínka, zábavný park Nestville či v rámci MDDDolný Pial, Vasiľov a ako headliner na MDD v meste Lipany.

 

Medzitým uzatvárame dohodu so zábavným parkom Nestville na sériu 30-tich predstavení od Mája do Septembra 2022.

Dostávame do rúk dôveru v rámci vytvorenia programu na prestížnej udalosti Športovec Spiša 2022. Tu vytvárame program v spolupráci s bratislavským zoskupením CirkusKus, v ktorom účinkuje aj naša bývalá tvár – žonglér Stano Mečiar. Takže naše cesty spoluprác sa na chvíľu opäť pretnú. Staráme sa aj o hostesing.

 

Veľký úspech zaznamenáva aj náš maskot Železiar, ktorý podporuje klub FK Železiarne Podbrezová a postupuje s ním ako víťaz II. Slovenskej celoštátnej ligy do najvyššej súťaže.

Nestville štartujeme každú nedeľu našu sériu predstavení. Začíname Edom Drewom, pokračujeme Vodníkom Emilom, Ľubkou a Kovovladom a v spolupráci s bardejovským divadlom aj rozprávkou O troch prasiatkach.

 

V našej umeleckej réžii sa nesie aj podujatie Vitaj Leto v letohrádku Dardanely, kde účinkujú okrem moderátora Petra Olejára aj náš Edo DrewoLesné víly. Takisto aj animačné produkcie, ako maľovanie na tvár, bublinkovanie, balónové kreácie a podobne.

Pokračujeme v šnúrach predstavení Eda Drewa – Hranovnica, Chmeľov, Stará Ľubovňa, a na prestížnom rozprávkovom festivale Za 7 Horami, kde festival otvorí aj naša stále populárnejšia Dobšinského rozprávka Ďuro Truľo.

V Levoči máme paralelne na MDD našu moderátorku Zuzanu Pankuchovú.

 

Na svetlo sveta prichádza náš nový detský videoklip z pece Eda Drewa – Nenadávaj.

 

A začiatkom júna nás divadelný osud zaveje do Bratislavy, kde na plaviacej sa lodi, vystúpili ako headliner na oslave 50-tky naše tanečné duo HBL – Heads Ball Ladies.

Hráme pre stredné školy v Košiciach k ukončeniu školského roka naše predstavenie Oteckovia a teenageri.

 

Letné prázdniny štartujeme na festivale Nestville Open Fest 2022, kde dva dni sa o zábavu starajú Edo a Eko Drewovci, Drevorubač Ďuro a Lesné Víly – Ivka, Paulínka, Beňa a Anička.

 

A na svojom stanovišti je aj bublinkátorka Zuzka. Stretávame sa tam aj s duom Twiins.

Odpaľujeme tak najúspešnejšie leto od nášho začiatku.

 

Predstavujeme sa chodúľovaním na známom festivale Eľro v Kežmarku. Premiérujeme rozprávku a hráme na Spišských Trhoch a predstavíme sa aj na krásnej udalosti Piknik v parku v Košiciach.

 

Stále každú nedeľu dvakrát hráme našu rozprávku v Nestville parku. Predstavíme sa na udalosti otvorených záhrad a na 100. výročí futbalu v Bardejove. Hráme nedeľné rozprávkové predstavenia v Spišskej Novej Vsi, Kežmarku či Podbrezovej, kde takisto účinkuje na domácich futbalových zápasoch už najvyššej Fortunaligy aj náš maskot Železiar.

Pod vlajkou Divadelný Svet sa na udalostiach v Košiciach, Podolínci, Nestville či Spišskej Novej Vsi predstaví aj šikovný talent Kúzelník Luky, či Ferko Balogh s jeho rozprávkovou monodrámou O nedobrote.

 

V júli 2022 premiérujeme aj rozprávku Medovinová opica, príbeh o včelej kráľovnej, ktorá má svoj úľ v korune „živého stromu“ Eda Drewa. V predstavení sú úplné nové pesničky od autora piesni pre Eda DrewaJuraja Viktoríniho. Naživo ich v rozprávke spieva Edo, lesná víla Med-opica a drevorubač Ďuro.

 

Predstavenie premiérujeme na Spišských trhoch, no v rýchlom slede ho vidia diváci aj v Nestville, Levoči, Ferčekovciach a opakovane v Spišskej Novej Vsi.

August 2022 je ešte silnejší ako júl. Štvrtý rok po sebe skladáme umelecký program pre Upírsku Noc v Hornej Lehote, rovnako tak pre Tajomnú záhradu na Tajomnej Levoči, či Šarišských folklórnych slávnostiach, kde máme choduliarov a maskotov.

V októbri po dvojročnej korónovej odmlke opäť hráme v nemeckom Mníchove, pre Slovákov žijúcich v tejto oblasti. Hráme našu klasickú činohernú rozprávku Ďuro – Truľo a takisto si k sebe na pomoc voláme aj Ferka Balogha tentokrát s monodrámou Róm z perinky.

Posledné dva augustové víkendy prekonávame naše rekordy, kedy máme opakovane v jeden víkend až 7 predstavení.

 

Strážky – Ďuro-truľo

Ferčekovce – Lesné Víly

Markušovce a Hotel Sorea – Edo Drewo, Víla Paulínka,

Jarabina a Stará Ľubovňa – Maskoti, Maťko a Kubko

Levočská priehrada – Lesné Víly a Medovinová opica

Kežmarok – Ľubka a Kovovlad, O Nedobrote

Nestville park – Klaunsko – žonglérska show, a Šaško Krak.

 

Na prelome augusta a septembra pripravíme na kľúč Family day pre firmu NN. Okrem ozvučenia sa tam predstavia postavičky z našej Tajomnej záhrady. (Edo Drewo, Lesné Víly a iné)

Edo Drewo otvára kompostovisko v Kežmarku a takisto hrá ako detský headliner na Poľovníckych dňoch v Kežmarku.

Na prelome októbra a novembra vytvárame pre Nestville park divadelný príbeh Prsteň, ktorý je pre divákov od 16 rokov a vo večerných hodinách sa niektorým divákom od strachu podlamujú kolená.

Účinkujeme aj v scénickom čítaní pre knižnicu J. Henkela v Levoči s hercom F. Štrbom a takisto hráme pre školy náš titul Naša triedna.

Silný príbeh Prsteňa robíme v hereckom obsadení – Peter Olejár, Erik Pankuch, Katka Hlinková, Pavol Szekely a o produkciu sa nám stará Michal Čuj.

 

V novembri sa v niekoľkých zápasoch Podbrezovej okrem maskotovania staráme aj o moderovanie polčasových súťaži.

Po úspešnom lete prichádza na rad aj úspešný december 2022.

 

Organizujeme príchod Mikuláša v Podolínci – ozvučenie, svetlá + rozprávka Ďuro – Truľo a príchod mikulášskej družiny.

V rámci mikulášskych dní sa predstavíme ešte v Spišskej Novej Vsi s rozprávkou Zabudnutý čert a v Ždiari hráme pre miestnu ZŠ Našu triednu a v Prešove zase účinkuje náš zábavný program O vianočnom škriatkovi Bimbovi.

Takisto účinkujeme v spolupráci s Divadlom teatrálnej skratky, známym spisovateľom a režisérom Petrom Karpinským. Účinkujeme tiež v Živom BetlehemeDolnom KubíneSpišskej Novej Vsi.

Šou O vianočnom škriatkovi Bimbovi sa predstaví aj na otvorení vianočných trhov v Levoči.

 

Znovu máme dohodu s Nestville parkom o našom účinkovaní v rámci trojtýždňovej udalosti Čarovný Nestville.

 

Čakajú nás aj firemné akcie pre športový klub Ferčekovce a takisto krásny event pre Kultúru v Levoči DOD v divadle.

Na vianoce vydáva Edo Drewo svoj koledoklip Do hory, do lesa valasi.

 

A rok zakončujeme úspešnou premiérou novej zábavnej produkcie Labková Patrola Minidisko  a tromi silvestrovskými programami v PúchoveCircus vs. Disney, v LevočiShow veľkých talentov a Kežmarku, kde dodávame balónové kreácie na ich podujatie – Silvester na korčuliach.

Náš zábavný silvestrovský program Circus vs. Disney v Púchove.

(na foto s riaditeľom kultúry Pavlom Pivkom)

Ďakujeme tisíckam divákov, desiatkam klientov a umelcov za úžasný divadelno-svetový rok 2022!
Mgr.art Peter Olejár
Divadelný Svet